Jak prawidłowo prać wełniane czapki

Dla wielu z nas ciepła czapka w zimie, to część garderoby absolutnie konieczna. To taka mała rzecz, która daje nam nie tylko ciepło, ale też modny i stylowy wygląd. Warto więc odpowiednio o nią zadbać, by posłużyła nam jak najdłużej.Ale czy na pewno wiesz jak się z nią obchodzić, by zbyt szybko nie utraciła swojej pierwotnej urody, by się nie zmechaciła, nie straciła koloru, nie powyciągała, nie zmieniła kształtu?

Oczywistym jest, że czapki, jak każda rzecz, którą nosimy na codzień musi być prana. Osiada się na niej z zewnątrz kurz uliczny, a od środka pot, tłuste sebum, resztki Twojego makijażu, lakier, czy odzywka do włosów. Rzadkie pranie czapki ze względu na strach przed jej zniszczeniem, może stać się przyczyną Twoich problemów ze skórą głowy. Nie musisz się jednak obawiać tej czynności, jeśli tylko będziesz postępować według kilku prostych zasad.

Używaj łagodnych detergentów do prania wełny.

Nie wlewaj ich w czystej postaci, a rozcieńczone wodą.

Przy praniu ręcznym najpierw przygotuj wodę z detergentem, następnie włóż do niej czapkę.

Przy praniu w pralce wlej do zasobnika płyn już rozrobiony z wodą. Zapobiegnie to wchłanianiu przez włókna czystego płynu, a później problemy z jego idealnym wypłukaniem.

Pranie w pralce.

Nie wrzucaj czapki do pralki, po prostu, jak każdą inną rzecz. Osobiście preferuję pranie delikatnych wełnianych czapek ręcznie, co oczywiście polecam, ale jeśli bardzo nie lubisz, możesz to zrobić także w pralce.

W tym celu nastaw najdelikatniejszy program jaki posiada Twoja pralka, ustaw temperaturę maksymalnie 30 stopni (wyższa temperatura spowoduje skurczenie się Twojej czapki), wypełnij bęben tylko do połowy a samą czapkę umieść w worku do prania. Nie martw się jeśli go nie posiadasz. Z powodzeniem zastąpi go poszewka od małej poduszki, a nawet niepotrzebna już pończocha. Chodzi o to by czapka podczas prania nie ulegała dużym tarciom, co sprzyja uszkadzaniu delikatnych włókien wełny. Najlepiej pominąć wirowanie, by zminimalizować uszkodzenia włóczki i odkształcenie czapki.

Pranie ręczne.

Wlej letnią wodę do miski (temperatura do 30 stopni), dodaj detergent przeznaczony do wełny, rozmieszaj ręką z wodą i włóż czapkę. Pozostaw na 5 minut do namoczenia, następnie bardzo delikatnie zagniataj czapkę. Unikaj przy tym tarcia warstwa o warstwę, to bardzo niszczy włókna czapki.

Jeśli czapka jest bardzo brudna możesz powtórzyć tę czynność, oraz wydłużyć czas namaczania.

Odlej wodę i przepłucz kilkukrotnie tą samą metodą, czyli zagniatania, bez tarcia.

Suszenie.

Wypraną, czapkę owiń w ręcznik i odsącz nadmiar wody.

Na nowym, suchym ręczniku rozłóż ją na płasko w pobliżu kaloryfera (ale nie wieszaj jej bezpośrednio na nim)

Gdy wierzchnia warstwa podeschnie, obróć czapkę spodnią częścią do góry, możesz też rozłożyć czapkę i złożyć w innym kierunku, by nie utworzyły się zagnioty.

Inną metodą, którą zdecydowanie polecam, jest wypełnienie wnętrza czapki małym ręczniczkiem (może być papierowy) lub ściereczką (ważne by czapki nie rozpychać, a luźno wypełnić) i suszenie jej w pionie.

Taka czapka zachowa idealny kształt dopasowany do głowy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk